Бар једном у животу је свако од нас био сведок неке, нимало пријатне сцене, насиља међу младима, било да се оно догодило на улици или у неком од локала, било да је у питању физички или вербални вид насиља.
Младић избоден ножем, средњошколци заказали тучу преко фејсбука, девојке се потукле у ноћном клубу, само су неки од наслова који испуњавају ступце дневне штампе. Иако прецизна статистика о паду или порасту насиља међу младима не постоји, оно се ипак дешава.
„Узроке за сваки вид насиља прво треба тражити у породици, затим у школи, потом у ближем окружењу. Међутим, не треба искључити ни друштвени контекст, односно свеопшту кризу, пад моралних вредности“, напомиње психолог Данијела Јанићијевић, која ради у основној школи „Браћа Аксић“ у Липљану. „Када је насиље у питању, најчешће се бавимо последицама, док узроке само наводимо као факторе који доприносе њему, подвукла је Јанићијевићева.
Медији и разни садржаји насиља које они пласирају младима, имају свој удео у ланцу одоговонрости за пораст насиља међу овом старосном групом људи. „ Уколико се насиље догоди у школи, имамо и методе и тимове који раде на његовом сузбијању. Међутим, не можемо да делујемо и да у пуној мери утичемо на оно што се догађа ван школе“, каже Јанићијевићева. Она додаје да у таквим случајевима „треба укључити породицу, уколико то није могуће, онда се захтева ангажовање службе за социјални рад“.
Изласци викедном до раних јутарњих сати али и употреба алкохола, често за последицу имају конфликтне ситуације које, по правилу завршавају насиљем. Поштовањем правилника о радном времену локала и дискотека, али и закона о забрани точења алкохола малолетницима, може да има одличне резултате, кажу у инспекцијској служби Општине Грачаница.
„Инспекција нема право да легитимише приватна лица која су у алкохолисаном стању, то је посао полиције. Међутим, ми у сарадњи са Полицијом имамо право, да с времена на време организујемо ноћне контроле и проверимо да ли се поштује правилник о радном времену или крши закон о точењу алкохола малолетним лицима“, каже општински инспектор, Милош Димитријевић.
Општинским правилником је радно време кафића на територији Општине Грачаница ограничено до поноћи, дискотека и ноћних клубова до три сата иза поноћи. Инциденти и туче се углавном догађају у раним јутарњим сатима, јер се дешава да се поједини власници локала оглушују о правила, напомињу у инспекцијској служби.
„ У току последње изненадне конторле наших инспектора, прошлог викедна, изречене су две новчане казне субјектима који нису поштовали правилник о радном времену у ноћним сатима“, каже Димитријевић.
Из општинске инспекције је прослеђен захтев Полицији. У њему се тражи да чувари јавног реда и мира редовно извештавају надлежну инспекцијску службу о субјектима који не поштују правилник о радном времену и закон о забрани точења алкохола малолетницима.
Командир полицијске станице у Грачаници, Братислав Трајковић истиче, да су полицијске патроле у данима викенда појачане.
„Има спорадичних случајева насиља и туча, али се“, кажу у полицији, „ствари држе под конторлом“.
Неопходна је и промена правилника о раду ноћних клубова и дискотека, којом би се радно време скратило. Уместо до три иза поноћи, дискотеке и ноћни клубови би требало да раде два сата мање, предлажу из полиције, и верују да би та мера имала учинка и допринела смањењу случајева насиља код младих.
И.М.