Софтвери за превођење, акциони планови за спровођење Закона о употреби језика, двојезични натписи у општинама и модеран механизам за жалбе, резултати су пројекта „Подршка напорима Канцеларије повереника за језике зарад унапређења спровођења Закона о употреби језика у партнерским општинама“, који је спровела Невладина организација „Комуникација за развој друштва (ЦСД) уз подршку програма УСАИД-а „Унапредимо Косово заједно“. О пројекту су на завршној конференцији говорили: директорка програма УСАИД-а „Унапредимо Косово заједно“, Ејми Денкенбергер; повереник за језике, Славиша Младеновић; заменик градоначелника Грачанице, Себастијан Шерифовић и директор ЦСД-а, Иван Николић.
Закључак завршне конференција у оквиру пројекта „Подршка напорима Канцеларије повереника за језике зарад унапређења спровођења Закона о употреби језика у партнерским општинама програма УСАИДа, Унапредимо Косово заједно“, одржане уз присуство тридесетак запослених у локалним самоуправама, у којима се пројекат спроводио, јесте да би овакве пројекте требало наставити. Иако је пројекат успешно завршен, потребно га је проширити и на остале косовске општине, као и на централне институције, како би се Закон о употреби језика спроводио на читавој територији Косова.

Директорка програма УСАИДа „Унапредимо Косово заједно“, Ејми Денкенбергер, рекла је да је програм на чијем је челу, радио са службеницима косовских општина, како би пружали услуге свим грађанима, а не само већини, а да је пројекат који је спроведен са Канцеларијом повереника за језике и ЦСД-ом, изузетно користан за све на Косову.
„Ја мислим да је посао који смо обавили са повереником за језике и са ЦСД-ом, изузетно важан, практичан и конкретан и надам се да је користан за све и да пружа услуге свима, односно да даје упутства како да се поштује Закон о употреби језика на Косову. ЦСД је урадио овај посао на најбољи могући начин“, истакла је Ејми Денкенбергер.
Канцеларија повереника за језике, и поред малог буџета и са мало запослених, има иза себе конкретне резултате. По речима повереника за језике, Славише Младеновића, свакодневно се ситуација са спровођењем Закона о употреби језика полако побољшава, мада је то далеко од задовољавајућег, али овај пројекат је допринео конкретним резултатима том побољшању.

„Најреалнију слику о стању језичких политика у општинама, добили смо на основу извештаја ЦСД-а, који су урадили на основу такозваног „тајног клијента“, што је била једна од активности у оквиру овог заједничког пројекта. Та слика је била далеко лошија од оне коју смо имали, али нам је помогла да реагујемо на прави начин и на основу тога су израђени акциони планови за сваку општину“, рекао је Младеновић.
Општина Грачаница је једина општина на Косову у којој је ромски језик, језик у службеној употреби. Заменик градоначелника, Себастијан Шерифовић, мисли да уколико се не поштује право на језик, нема поштовања ни осталих људских права.
„Увођење ромског језика у службену употребу у Грачаници, није само признавање језика као форме, већ је то и признавање свега кроз шта ти људи, који њиме говоре, пролазе. То је признавање њихове историје, признавање њихових проблема и дискриминације која се врши над тим народом“, рекао је Шерифовић, напоменувши да су и за овај пројекат, изузетно заслужни ЦСД и Канцеларија повереника за језике, наравно у сарадњи са руководством општине Грачаница.

Табле са двојезичним, а негде и са тројезичним натписима у партнерским општинама, акциони планови за спровођење Закона о употреби језика, софтвери за превођење и модеран систем за жалбе, односно израда мобилне апликације за пријављивање уочених неправилности у примени Закона о употреби језика, резултати су са којима се тим ЦСД-а поноси, рекао је директор организације, Иван Николић.
„На локалном нивоу постоји политичка воља да се Закон о употреби језика спроводи, али осим добре воље постоји пуно препрека. Надамо се да смо овим пројектом помогли да се барем део тих препрека уклони“, каyао је директор ЦСД-а, захваливши се свим учесницима и партнерима, без којих је пројекат било немогуће спровести.

Пројекат „Подршка напорима Канцеларије повереника за језике зарад унапређења спровођења Закона о употреби језика у партнерским општинама програма УСАИД-а, Унапредимо Косово заједно“, ЦСД спроводи две године. У 2015. години, одржано је 12 дебата, на којима су таргетирани проблеми у спровођењу Закона о употреби језика у локалним самоуправама, конкретно у 12 општина, које су партнерске програма УСАИДа „Унапредимо Косово заједно, као и предлози за њихово решавање од самих учесника, односно од представника општина. Такође, урађен је јединствени приручник „Водич о правилној примени Закона о употреби језика у локалним самоуправама на Косову“, који је дистрибуиран у општинама. 2016. године, пројекат је проширен и на Севрну Митровицу, Лепосавић и Звечан.

Анђелка Ћуп