fbpx

Prizrenska letnja duhovna škola: Pregaocima i Bog pomaže!

У атријуму цркве Светог Спаса у Призрену, фото: О. Радић, ГтрачаницаОнлајн

Drugo leto zaredom na prostoru Kosova i Metohije organizuje se Prizrenska letnja duhovana škola u okviru koje više od pedeset studenata iz raznih krajeva uže Srbije posećuje manastire i zadužbine srpskih vladara u južnoj srpskoj pokrajini.  Letnju duhovnu školu sa veroučiteljima ove godine vode protojerej stavrofor Radivoj Panić i jerej Marko Kojić iz Beograda.

Učesnici Prizrenske letnje duhovne škole prisustvovali su liturgiji u manastiru Gračanica, koju je uz sasluženje sveštenstva i monaštva služio vladika raško – prizrenski Teodosije.  Drugo leto zaredom na prostoru Kosova i Metohije organizuje se Prizrenska letnja duhovana škola u okviru koje više od pedeset studenata iz raznih krajeva uže Srbije posećuje manastire i zadužbine srpskih vladara u južnoj srpskoj pokrajini.  Letnju duhovnu školu sa veroučiteljima ove godine vode protojerej stavrofor Radivoj Panić i jerej Marko Kojić iz Beograda.

Sa liturgije u manastiru Gračanica, foto: O. Radić, GračanicaOnlajn

Jedan od organizatora ove nesvakidašnje škole je veroučitelj iz Beograda Darko Nikolić.

„Došli smo da posvedočimo iskustvo života našeg naroda na Kosovu i Metohiji, ali i da se bavimo jednom od najvažnijih tema za naš duhovni i kulturni i nacionalni identitet, a to je da razgovaramo o značaju Carstva Božjeg i da probamo da pronikenmo, koliko je to moguće, za ovih sedam dana, u tajnu koja predstavlja srž našeg nacionalnog bića“, rekao je Nikolić.

On dodaje da iteresovanje mladih za ovakav vid putovanja i učenja ne jenjava i da se konstantno prijavljuje veliki broj studenata da dođe i obilazi srpske svetinje širom Kosova i Metohije.

„Mi smo imali mogućnost da blizu 50 mladih ljudi povedemo na jedno ovakvo putovanje i da oni budu učesnici naše škole. Interesovanje je daleko, daleko veće iako se mi nismo mnogo trudili da to oglašavamo i pozivamo preveliki broj ljudi, zato što se na male naznake da škola postoji javilo trostruko više ljudi nego što možemo da povedemo. Interesovanje postoji i na osnovu iskustva koje imamo od prošle i ove godine. Potpuno smo ubeđeni da je ovo više nego neophodna vrsta obrazovanja mladog sveta koja ima dalekosežne posledice za njih, ali i za naše društvo u celini“, tvrdi veroučitelj Darko Nikolić.

Foto: O. Radić, GračanicaOnlajn

Nikolić kaže da je sa grupom studenata i kolegama u ovu nesvakidašnju misiju krenuo od Hrama Svetog Save u Beogradu te da su potom  išli do manastira Ravanice da se poklone moštima Svetog Kneza Lazara, svratili do Kuršumlije u crkvu Svetog Nikole gde su posetili ostatke Bogorodičinog manastira, a potom boravili u manastiru Svetih Arhangela kod Prizrena. U Prizrenu su obišli i druge svetinje, a potom bili na liturgiji u manastiru Devič, posetili Orahovac, noćili u Velikoj Hoči. Iz Gračanice. gde su već narednog dana bili na liturgiji, put će ih dalje voditi kroz čitavo Kosovo i Metohiju.

Darko Nikolić sa dvojicom svojih kolega kaže da se njihov koncept predavanja u okviru ove škole, razlikuje od klasičnih predavanja, i da se svodi na razgovor sa studentima sa kojima rade u tri manje grupe.

„Uveče, posle raznih obilazaka, gde učesnici Letnje duhovne škole imaju priliku, ne samo da fizički vide neki manastir ili crkvu ili neko mesto vezano za našu duhovnu ili kulturnu baštinu, već i da razgovaraju sa monasima i sa ljudima koji žive ovde, vodimo razgovore, pokušavamo da sumiramo utiske i proniknemo dublje u tajnu naše vere i kulture i našeg nasleđa. Nastojimo da to iskustvo vere i tajnu Carstva Božijeg bolje razumemo. Pre svega, da osetimo, a onda kasnije živimo, a onda i da probamo, kroz neki razgovor da damo objašnjenja koja su vezana za život u Crkvi, za svet koji je drugačiji od onog koji imamo da upoznamo na mestima na kojima živimo i da obogatimo sebe znanjem, ali pre svega, iskustvom koje odavde treba da ponesemo“, kaže Darko Nikolić.

Sa učesnicima Prizrenske letnje duhovne škole dolaze i mladi koji izraze želju da se krste u nekoj od svetinja na Kosovu i Metohiji.  Prošle godine su se dve devojke krstile u manastiru Visoki Dečani, a tradicija primanja svete tajne krštenja biće nastavljena i ove godine, jer će četiri devojke biti krštene.

„Ono što se desi tokom sedam dana boravka u Letnjoj školi teško je izrecivo. Desi se jedan takav duboki unutrašnji potres koji sve te mlade ljude menja iz korena. Otvara im jednu apsolutno novu perspektivu u životu. Drugačiji pogled na svet, na život i okruženje, a daću vam samo jedan primer. Gotovo svi mladi ljudi koji su prošle godine bili u našoj školi, koji nisu znali šta da očekuju ovde, počeli su redovno da odlaze u crkvu, počeli su da se interesuju za život u njoj. Svaka pomisao na dolazak ovde, na Kosovo i Metohiju, na susret sa ovdašnjim ljudima koji ovde žive i koji svojim životom svedoče iskustvo našeg pravoslavnog pogleda na svet, za njih predstavlja jedan neverovatan stimulans i podstrek za njihove napore u sredinama u kojima žive“, rekao je Nikolić.

U poseti Svetim Arhangelima, foto: O. Radić, GračanicaOnlajn

Da je zaista tako svedoči i primer kada je u februaru ove godine veroučitelj Darko dolazio na Kosovo sa rep bendom „Beogradski sindikat“. Tada je sa njim ponovo došla grupa od desetak studenata.

„Posle šest meseci od naše Letnje duhovne škole pitao sam ih, kakav je osećaj? Oni su se prvo rasplakali, a onda su rekli da zapravo nisu više isti ljudi i da ih je ovo iskustvo apsolutno promenilo i zapravo mislim da je put kojim smo mi krenuli nešto što treba da bude primer i obrazac da se mnogo više mladih uključe, da oni osete i da žive da to postane deo njihovog života, jer tako ćemo zapravo na najbolji mogući način uticati da svi oni kasnije kreiraju budućnost i svoju i narodnu na najbolji mogući način“, ističe Nikolić.

Veroučitelj Darko Nikolić poručuje na kraju da su Kosovo i Metohija naš Sion, izvor naše svetlosti, naša prošlost, sadašnjost i budućnost, ali ne samo u teritorijalnom, već u mnogo dubljem, metafizičkom smislu.

„Hteo sam da kažem da otkrivanje značaja Kosova i Metohije za nas predstavlja najvažniju egzistencijalnu potrebu i mislim da mogu s pravom da kažem da mi kao društvo nemamo važniji zadatak, nego da se bavimo prosvetnim radom, da se bavimo obrazovanjem i kulturom mladih i da se trudimo da ono što je najbolje u našoj tradiciji posvedočimo i probamo da  klicu i nukleus ugradimo u njih i ja sam sasvim siguran da će rezultati tog rada, ako budemo istrajavali, ako Bog da, biti takvi da svako dobro koje možda danas i ne deluje moguće, biti i te kako moguće. Pregaoce i Bog pomaže, ako se budemo trudili i ako budemo zalegli svim svojim snagama za ono što je najvrednije sigurno je da će i Bog pomoći, a onda sa puno optimizma možemo da gledamo u sadašnjost i budućnost“, poručio je na kraju Darko Nikolić.

O. Radić – I. Miljković

 

%d bloggers like this: